Forum Forum klasy IId Strona Główna


Forum klasy IId
~*~ Glancowane Forum II d ~*~
Odpowiedz do tematu
Le Parkour
Zytek
Administrator


Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 73
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: się biorą dzieci ?? Odp Nie wiem:]

Korzenie Parkour.

Za twórcę Parkour uznaje się Davida Belle'a. oraz Cyrila Raffaela Wszystkie informacje na temat powstania Parkour które znajdują się w Internecie rozpoczynają się od tego zdania. Aby zrozumieć głębie Parkour należałoby jednak spojrzeć wstecz do życia Raymonda Belle. Miał on tragiczne dzieciństwo. Zamordowano mu ojca, a matkę odseparowano podczas zamieszek w Wietnamie w 1954. Francuska Armia stała się dla niego domem, został zwerbowany do Dalat, gdzie dostał wojskową edukację, która ukształtowała mu charakter na całe życie.

Po przeniesieniu się do Francji, gdzie urodził się David i jego brat Jean Francais (aktualnie strażak), zakończył swoją wojskową edukację w 1958. Raymond odniósł wiele sukcesów zarówno jako żołnierz jak i strażak. Otrzymał wiele odznaczeń. Wszystko to dzięki ciągłej walce z samym sobą, ciągłemu doskonaleniu. [1] Raymond Belle zmarł w grudniu 1999 roku.

Po przeprowadzce do Lisses, David poznał parę osób o podobnych zainteresowaniach. Po jakimś bliżej nieokreślonym czasie twórcy Parkour (David oraz Sebastien Foucan) założyli grupę Yamakasi (wg niektórych źródeł słowo pochodzi z języka Lingala jakim posługują się ludzie w Kongo i oznacza ono twardego ducha, twardą wolę, twardego człowieka) do dziś słynącą z filmu o tytule składającym się z nazwy tejże grupy. Członkami w tamtym czasie byli: David Belle, Sebastien Foucan, Yann Hinautra, Williams Belle, Guylain N`Guba Boyeke, Chau Bell Dinh, Charles Perierre oraz Malik Diouf. Z powodu nieporozumienia na tle filmu Yamakasi i roli jaką mieli w niej odgrywać członkowie grupy zarówno David Belle jak i Sebastien Foucan odeszli z grupy. Rozeszli się w różne kierunki, gdyż jak twierdzą mieli inne spojrzenie.. Widzieli inne ścieżki..

Podstawowe elementy ruchowe w PK.

Biegnąc przed siebie napotykamy różne przeszkody. Niskie, wysokie, szerokie, wąskie przeszkody stojące, szczeliny między pod i nad nimi, odległości między nimi. By biec ciągle przed siebie musisz potrafić pokonac wszystkie te przeszkody, nic nie moze Cię powstrzymać poza zdrowym rozsądkiem (pamiętaj, nie warto tracić zdrowia dla jednego bezmyślnego skoku).

Techniki pokonywania przeszkód przy użyciu rąk (oparciem się o nie itp. itd.) nazywa się passement. Wszystkich technik wymienić zapewne się nie da, bo jak wiadomo każdy wnosi do nich coś od siebie, a czasem nadaje im nowe nazwy. Nie ma możliwości sprawdzić kto teraz nadaje nazwy, kto tworzy nowe "techniki" (o ile można o takowych mówić, odkrycie Mount Everest nie zrobiło z tej góry "najwyższej" .. prawda ?). Wiadomo jednak, że Roulade, Saut de chat, Saut de precision, Saut de Bras, Passe Muraille, Reverse, wallrun, Demi-Tour to nazwy i techniki które wniosło powstające społeczeństwo Parkour w Lisses.

Rozprzestrzenianie się Parkour na świecie

Film Luca Bessona "Yamakasi" był swoistym zapalnikiem w rozprzestrzenianiu Parkour na świecie. Reakcja łańcuchowa obeszła dosłownie cały świat, co jesteśmy w stanie dziś zaobserwować patrząc na strony internetowe grup uprawiających pk ze wszystkich krańców świata. Bardzo duży wpływ na boom związany z pk miała Anglia. Powstały tam dwa dokumenty "Jump London" i zaraz po nim "Jump Britain", które miały przedstawiać Parkour. Niestety popularność Parkour wiązała się nieodłącznie z ludźmi, którzy chcieli ją wykorzystać. W międzynarodowej społeczności pojawiły się spory, oskarżenia o komercję i o ogólne zatracenie głównych wartości, które niesie ze sobą filozofia Parkour (odsyłam do sytuacji Belle'a w LA).

Gdzie błąd?

Jeden z najsłynniejszych fotografów specjalizujących się w fotografowaniu traceurów Andy "Kiell" Day w swojej pracy z maja 2003 roku napisał, iż w swoich początkach ludzie stronili od nadawania nazwy temu czym się zajmowali. Z jednej strony mogła być to oznaka buntu z drugiej jednak mogli nie chcieć nadawać nazwy bo nadając nazwę tworzymy definicję, tworząc definicję zamykamy się w czymś (dygresja wikipedysty), a jak sam Foucan twierdzi nigdzie nie istnieje zamknięta definicja Parkour. Każdy może mieć swój własny PK, ale wszyscy opieramy je na tych samych podstawach. Parkour ? Freerun ? Dwa słowa mimo iż wg Foucan PK znaczą to samo, dla wielu nadal są prowokacją do dyskusji na temat definicji. Ludzie z natury leniwi, gdy nie mają przed sobą zamkniętej definicji zaczynają się gubić w tym co robią, zaczynają robić coś zupełnie innego, błędnie nazywając to Parkour ( przykład - szerzące się grupy, które za Parkour uważają robienie salt na ulicy - czyli tzw. streetstunts ).

Parkour to nie akrobatyka (salto to nie parkour)

Parkour to droga do samodoskonalenia.

Traceur czy Tracer ?

Człowiek uprawiający parkour to 'traceur' (rodzaj męski), [czyt. 'traser'] lub 'traceuse' (rodzaj żeński), [czyt. 'trasez']. Słowo pochodzi z języka francuskiego, jest rzeczownikiem i oznacza osobę, która wyznacza (nowe) szlaki (wg słownika fr-fr, 'Le Petit Robert'). Rzeczownik 'traceur' wywodzi się od czasownika 'tracer' [czyt. 'trase'], który po francusku oznacza: 1. podążać szlakiem; 2. wytyczać drogę, wskazywać drogę, dawać przykład; 3. naznaczyć, nanieść linię na papierze lub terenie; 4. podążać szybko, biec;

Słowo 'tracer' [czyt. 'treiser'] istnieje także w języku angielskim, jest to: 1. kula lub rodzaj bomby, która zostawia za sobą linię dymu lub ognia; 2. radioaktywna substancja, którą można zaobserwować w ludzkim ciele, używana w celu wykrycia, co dzieje się wewnątrz organizmu (tracer= 1. a bullet or SHELL (= a kind of bomb) that leaves a line of smoke or flame behind it 2. (technical) a RADIOACTIVE substance that can be seen in the human body and is used to find our what is happening inside the body; Oxford ADVANCED LEARNER'S Dictionary, 7th edition).

Obydwa słowa, francuskie 'traceur' i angielskie 'tracer', są używane zamiennie wg upodobań samych zainteresowanych. Nie ma też żadnych informacji świadczących o tym, że jedno lub drugie jest lepsze czy też bardziej 'poprawne'.

Teksty zaczerpnięty z Wikipedi Very HappyVery Happy SRY ale niechciało mi się samemu pisać.

Zamieszcze później spis trików postaram sie ze zdjęciami żebyście mieli ogół pojęcia jak one wyglądają
Cool Cool Cool Cool


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Potyrany sport
ciachoDołączył: 22 Paź 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

cze... jak dla mnie to ten parkour to potyrany sport. co to za frajda odbijac sie od scian Very Happy jednym słowem niepasujący mi sport

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Tybi
Tropiciel


Dołączył: 20 Paź 2006
Posty: 143
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Ocean Avenue (Amityville)

Parkour jest super... (może nie dla mnie, ale jest super)
A ty ciacho się nie wtrącaj...
pamiętaj o polewie xD


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
wiola
Gaduła


Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

Parkour rulez!!hehe =)) fajne to jest....ciekawe i wogole xD fajnie sie patrzy jak znajomi robia tricki (czy jak to sie pisze) =]


Vault


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
ciachoDołączył: 22 Paź 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

Czemu ktoś zmienił mi końcówke mojej wypowiedzi?? zdaje mi sie że każdy ma prawo do własnego zdanie Evil or Very Mad

Jeżeli chcecie to lepiej wstawcie mi 100 ostrzeżeń bo po co mam pisać rzeczy które niepodobają sie INNYM


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Tybi
Tropiciel


Dołączył: 20 Paź 2006
Posty: 143
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Ocean Avenue (Amityville)

Tomek ma zycio racje... co prawda parkour jest porypany, ale fajny...
nie sposób jednak nic sobie nie zrobić :/ Nawet najlepszym się to zdarza...
jak to moja ciotka określiła - "to jest sport dla ryzykantów, w Polsce nie ma dobrych warunków do trenowania".


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Le Parkour
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu